Že se koberec časem zašpiní, že se na něm vytvoří skvrny, které zcela nevyčistíte čisticími prostředky ručním čištěním, a že vysavač nevysaje všechny nečistoty a část jich na koberci zůstává, je poměrně známá věc. Mnozí lidé, kteří si to dobře uvědomují, a registrují časem změnu barvy koberce a jeho šedavý povlak, čas od času objednávají služby strojního čištění koberců. Čisticí mechanismy dovedou uvádět podlahovou krytinu téměř do původního stavu a zbavovat nečistot velmi efektivně, ale změna barvy a zašpinění nejsou jediné důvody, proč povolávat tyto služby do domácnosti.
Lidské smysly nejsou klamné
Jestliže nám něco nevoní, řečeno obrazně i doslovně, máme tendenci se od toho odvracet a směřovat pozornost jinam. Podobnou zkušenost mají i lidé, kteří koberec na podlaze pouze podrobují běžnému vysávání, a jakmile se k němu blíže nakloní, jsou překvapeni z pachového vjemu, který rozhodně nepřipomíná záhon růží. Koberce jsou zdrojem nepříjemného zápachu docela často, zejména se to stává tam, kde se v domácnosti častěji tepelně upravují pokrmy a využívá se rostlinný či živočišný tuk.
Tuková složka pak putuje v ovzduší i do vzdálených míst obytného prostoru a tam se usadí i na koberci, kde se následně zašlape do hlubších vrstev. Tuk se na vzduchu rozkládá (oxiduje, neboli žlukne) a samozřejmě nepříjemně páchne.
Velmi častým zdrojem zápachu jsou i chodidla, což je docela logické, protože si domů obvykle pořizujeme koberce kvůli pohodlí, a chůze v domácí obuvi tuto vlastnost pak téměř anuluje. Nemusíte doma chodit přímo naboso, stačí v ponožkách, při chůzi se do kobercových vláken vetře váš pot spolu s bakteriemi, které si na něm pochutnávají, a výsledkem je pro někoho překvapivé zjištění, že koberec připomíná nemytá bosá chodidla. Pokud tedy máte podobný dojem z vaší podlahy, máte možnost povolat na eliminaci zápachu odborníky.