Vláknina je pro naše tělo velice důležitá. Je živinou pro mikrobiální flóru v našem trávicím traktu a zároveň zkracuje dobu, po kterou zůstává potrava ve střevech. Díky vláknině jsou také naředěny odpadní látky, které vznikají při trávení. Vláknina ale v našem jídelníčku často chybí. Místo celozrnného pečiva jíme to světlé, popřípadě dobarvované, ochucené pár semínky. Vlákninu však můžete konzumovat ve větším množství i v dnešní době. Jak zvýšit obsah vlákniny v našem jídelníčku?
Dle doporučení bychom měli za den sníst asi 30g vlákniny. Reálně konzumujeme asi poloviční množství, což velice nepříznivě ovlivňuje naše trávení. Vláknina je obsažena ve spoustě potravin, především v celozrnných výrobcích, ovoci a zelenině, luštěninách, ořeších a v semínkách. V jídelníčku by ale měly figurovat všechny druhy vlákniny, které jsou zde vypsány. Nestačí však konzumovat jenom ovoce nebo zeleninu. Velice důležité je konzumovat vlákninu z celozrnných obilovin, která je právě ta nestravitelná.
· Jezte celozrnné pečivo. Opravdu celozrnné pečivo musí obsahovat minimálně 80% celozrnné mouky. Celozrnné pečivo sice není tak nadýchané jako pečivo z bílé mouky, ale pro naše tělo je opravdu prospěšné.
· Dejte si občas celozrnné těstoviny. Bílé těstoviny jsou pouze plné sacharidů, těmi celozrnnými můžete dát tělu i poměrně hodně vlákniny, která je pro vaše střeva důležitá.
· Luštěniny aspoň jednou týdně. Tohoto hesla se držte. Luštěniny obsahují velké množství nestravitelné vlákniny.
· Zaměřte se na přílohy. Místo brambor, klasické rýže či těstovin si dejte těstoviny celozrnné, rýži natural, celozrnný kuskus, pohanku, bulgur či quinou. Nejen že objevíte nové chutě, ale také vaše příloha bude obsahovat mnohem více živin a vlákniny, než jiné přílohy.
· Pokud budete v obchodě kupovat výrobky, které jsou označeny „s vysokým obsahem vlákniny“, pak vězte, že tyto výrobky obsahují minimálně 6g vlákniny na 100g výrobku.
· Vlákninu také můžete doplnit za pomocí rozpustné vlákniny, která se prostě rozpustí ve sklenici vody, a tu vypijete.